Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir? Vajinusmus, kadınlarda görülen cinsel işlev problemidir, cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının istemsiz kasılması sonucunda penisin vajinaya çok ağrılı bir şekilde girmesi veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşmemesi durumudur.

Vajinismus probleminin sebebi %90-95 psikolojik sebeplerden kaynaklanırken, %5-10’u fizyolojik sebeplerden (mantar, idrar yolu enfeksiyonu, kist vs.) kaynaklanmaktadır. Vajinusmus’un psikolojik nedenlerinin arasında yanlış ve çarpıtılmış kültürel ve dini baskılar, cinsel travmalar, yıllar süren bekareti kaybetme korkuları, çarpıtılmış inanç ve korkularla kişinin eşi ya da partnerı ile gerekli yakınlığı kuramama halidir.
Bu sürecin her seferinde devam etmesi çiftleri zamanla cinsellikten soğutmakta ve cinsel isteksizlik gelişebilmektedir. Temel amaç çiftlere doğal ve keyifli bir cinsel hayat sunmaktır. Vajinismus sorunu, bilişsel çarpıtmaların ve bilgi yanlışlıklarının düzeltilmesi ve sistematik duyarsızlaştırma ile kısa sürede çözülebilen bir problemdir.
Vajinismus yaşayan bir kişinin eşinde erken boşalma veya ereksiyon güçlükleri görülebilir. Bu durumda kombine terapi ile her iki çiftin sorunun çözümüne yönelik çalışılarak sağlıklı ve keyifli bir cinselliğin önündeki engeller kaldırılır.

Vajinismusun sıklıkla görülen başvuru nedenleri

  • Vajinismus
  • Erken boşalma
  • Cinsel isteksizlik
  • Ereksiyon güçlükleri
  • Orgazm bozuklukları vb.

Yazar Hakkında :

Yorum Yap

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN ve ENTER TUŞUNA BASIN