Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür kognitif davranış tedavisidir.
İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenmektedir. Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı bir kavram değildir. Cinsel yaşam ile ilgili , duygular, düşünceler, hisler, sorunlar ve yerleşmiş inanç biçimleri vardır..

Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilmektedir. Cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilmektedir.

Cinsel Terapi

Psikoterapi esnasında sorunu yaşayan kişinin yaşamındaki önemli olaylar, aile ve evlilik yaşamındaki sorunun gelişimindeki olaylar görüşülerek ortaya çıkaran ve yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenerek değerlendirilir.

 

Tedavi edilebilen cinsel sorunlar

Cinsel terapi ile tedavi edilen cinsel işlev bozuklukları; vajinismus, erken boşalma, sertleşme bozukluğu, disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki) kadın ve erkekte cinsel isteksizlik, kadında uyarılma bozukluğu, cinsel kimlik ve cinsel yönelimle ilgili sorunlar, kadın ve erkekte orgazm bozukluğudur.

Yazar Hakkında :

Yorum Yap

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN ve ENTER TUŞUNA BASIN